Vissza a hírekhez
Technológia17 perc olvasás

Videokonferencia mobilinterneten a tárgyalótól a több száz fős eseményig

Mit kér a Teams, a Zoom, a Webex és a Meet a mobilkapcsolattól, milyen router és tárgyalótermi hardver kell, és miért a megjelenített képek száma szabja meg a sávszélességet, nem a résztvevőké?

Videokonferencia mobilinterneten a tárgyalótól a több száz fős eseményig

A Microsoft egy Teams Rooms-eszköznek 10 Mbit/s feltöltést és ugyanennyi letöltést ajánl, kábelen bekötve. Mobilinterneten a feltöltés a szűk keresztmetszet, mert az 5G fő sávjában az adásidő nagyobb része a letöltésé. A résztvevők száma viszont alig számít: egy végpont a saját képét küldi, és annyi képet fogad, ahányat megjelenít, ezért ugyanaz a mobilkapcsolat egy négyfős megbeszélést és egy több száz fős esemény termét is kiszolgálhatja, ha a router jó helyen áll, kábel vezet a teremig, és a hardver a terem méretéhez illik. A számok a Teams, a Zoom, a Webex és a Google Meet 2026-ban érvényes hivatalos leírásaiból és a gyártók adatlapjaiból származnak.

Mit kér a konferencia a mobilkapcsolattól

A sávszélesség-igényt a felületek végpontonként adják meg. Végpont egy laptop, egy telefon vagy egy tárgyalótermi eszköz; aki laptopról és telefonról is belép, az két végpont. A Full HD (1080p) kép mindegyik felületen néhány Mbit/s, és a feltöltés a letöltéssel azonos nagyságrendű, mert minden végpont a saját kameraképét is küldi:

FelületVideó fel/le (Mbit/s)FelbontásCsak hang (kbit/s)
Microsoft Teams2,5 / 4,01080p-ig58
Zoom3,8 / 3,01080p60-80
Google Meet3,6 / 3,61080p100
Webexkb. 1,5720pkb. 80

A Teams-értékek az értekezletre ajánlott szintet mutatják, a Meet-értékek a kis szervezeteknek megadott felső határt, a Webex a 720p-s hívásra egyetlen, irányonként nem bontott számot közöl. A Teams végpontonként legfeljebb 4 Mbit/s-ot használ, ha a sávszélesség engedi.

A sávszélesség mellett három mérőszám dönt. A késleltetéstől a résztvevők egymás szavába vágnak, a jittertől, vagyis a csomagok egyenetlen érkezésétől szótagok esnek ki, a csomagvesztéstől robotszerű lesz a hang. A Microsoft határai a végponttól a saját hálózatáig, a wifit és a mobilkapcsolatot is beleszámítva:

  • Késleltetés: 50 ms egy irányban, 100 ms oda-vissza.
  • Csomagvesztés: legfeljebb 1 százalék bármely 15 másodperces ablakban.
  • Jitter: legfeljebb 30 ms bármely 15 másodperces ablakban.

A saját hálózat széle és a Microsoft között a sor szigorúbb: 30 ms, 60 ms, 0,1 százalék és 15 ms. A különbség a wifi és a belső hálózat tartaléka. Mobilinterneten a router maga a hálózat széle, ezért a mobilkapcsolatnak a szigorúbb sort kellene hoznia, hogy a wifinek is maradjon tartalék.

A feltöltés mobilinterneten szűkebb, mint a letöltés. A 3600 MHz-es n78 sávban az adótorony és a készülékek ugyanazon a frekvencián, időben felváltva adnak, és a mobiliparági szövetség, a GSMA által ajánlott keretszerkezetben öt időrésből három a letöltésé, egy a feltöltésé, egy átmeneti rés. A 700 MHz-es n28 és a 2100 MHz-es n1 sávon a két irány külön frekvenciát kap, ezek a sávok viszont jóval keskenyebbek. A feltöltést és a késleltetést a jel minősége és a cella terhelése is alakítja, ezért a tárgyalóban, az esti csúcsidőben is mérni kell.

A résztvevők száma helyett a megjelenített képek száma számít

A letöltést a képernyőn látható képek száma szabja meg, nem a résztvevőké. A Zoom a galérianézet fogadására 25 képnél 2,0, 49 képnél 4,0 Mbit/s-ot ad meg, a Teams sávtáblája pedig végpontonként, az értekezlet méretétől függetlenül szól.

Ennek oka a szelektív továbbítás, amelyet az internetes szabványokat kidolgozó IETF az RFC 7667 dokumentumban ír le. A végpontok egy felhős továbbítókiszolgálóra küldenek, amely minden résztvevőnek külön dönti el, melyik képeket küldi tovább neki, a fogadó sávszélessége és a választott elrendezés szerint. Ha a küldő ugyanazt a képet több felbontásban is feltölti (simulcast), a kiszolgáló fogadónként választja ki, melyik változat menjen tovább.

Egy tárgyaló eszköze ezért egy 500 fős értekezletben is csak a saját képét tölti fel, és annyi képet fogad, amennyit a kijelzőn mutat. A Zoom adatai szerint egy 1080p-s beszélőkép fogadása 3,0, egy 49 képes galériáé 4,0 Mbit/s. A terem kapcsolatát az terheli meg, ha a teremben ülők a saját laptopjukról is belépnek bekapcsolt kamerával, mert ilyenkor mindegyik gép külön feltölt.

Négy összeállítás az asztaltól az eseményig

Asztal1-2 fő
Tárgyaló4-10 fő
Nagy terem10-30 fő
Esemény100+ fő

A négy összeállításban a mobilkapcsolatot mindig egy 5G router adja, mert a tárgyalótermi eszközök Etherneten vagy wifin csatlakoznak, saját modemjük nincs. A konferenciához a routernek három tulajdonsága kell: Ethernet-port a tárgyalótermi eszköz kábelének, külső antenna csatlakozója a gyenge jelű helyekre, és második SIM-foglalat vagy második WAN-port a tartalék vonalnak. A típus kiválasztását az 5G routerek választási útmutatója részletezi.

Asztal, egy-két fő

Otthoni dolgozósarok: az ablakpárkányon fehér 5G router, az íróasztalon nyitott laptop, fejhallgató és kihangosító, a komódon fehér mesh-egység, rárajzolt vonalakkal a jel és a kábel útja.
Egy-két fős videokonferencia: a router az ablakban, a mesh-egység az asztal mellett, onnan rövid kábel vezet a laptophoz.

A home office és a kis iroda összeállítása, amelyben a résztvevő saját gépe futtatja a konferenciát:

  • Router. 5G router az ablakban, a jelértékek, elsősorban a SINR alapján választott helyen. A telefonról megosztott internet hosszú hívásra nem való, mert a telefon a folyamatos terhelésnél felmelegszik, és visszafogja magát; a részleteket a mobil hotspot és az 5G router összehasonlítása adja.
  • Kapcsolat. A laptop kábelen, vagy ha az nem megy, az 5 GHz-es wifisávon. Ha a router másik szobában áll, egy mesh-egység kerül az asztal mellé, és a laptop rövid kábelen csatlakozik hozzá; a mesh, a jelerősítő és a powerline korlátait a mesh, jelerősítő és powerline összehasonlítása mutatja be.
  • Hang. Fejhallgató vagy USB-s, illetve Bluetooth-os asztali kihangosító; a felület ilyenkor a laptop beépített mikrofonja és hangszórója helyett ezt használja.
  • Sávszélesség. A Teams 1080p-s képhez 2,5 Mbit/s feltöltést és 4,0 Mbit/s letöltést ajánl, a hanghoz 58 kbit/s-ot.
  • Tartalék. Telefonos behívás, ha a szervező előfizetése tartalmazza.

Tárgyaló, négy-tíz fő

Tárgyaló zöld filcfallal: falikijelző, alatta videóbár, az asztalon érintőpanel és csukott laptop, az ablakpárkányon fehér router, rárajzolt vonalakkal a jel és a kábel útja.
Négy-tíz fős videokonferencia: a router az ablakban, onnan kábel fut a videóbárig, a hívást az asztalon álló érintőpanel indítja.

A tárgyalóban a konferenciát tárgyalótermi eszköz futtatja, laptop nélkül, érintőpanelről indítva:

  • Hálózat. Ethernet-kábel a routertől a teremig. A Microsoft a Teams Rooms-eszközöket kifejezetten vezetékes hálózatra ajánlja, wifit csak akkor, ha kábel nem húzható, és akkor legalább -60 dBm-es jellel, az 5 GHz-es sávon, 50 százalék alatti csatornaterheléssel. Ha a router az ablakban áll, a tárgyaló pedig az épület másik végében, a kábel helyét mesh rendszer vagy powerline adhatja.
  • Videóbár. Egy házban a kamera, a mikrofontömb és a hangszóró, önálló (appliance) módban a Teams Rooms, a Zoom Rooms vagy a Webex felületével. A Microsoft tanúsított listáján ebbe a kategóriába tartozik többek között a Logitech Rally Bar, a Cisco Room Bar, a HP Poly Studio X52, a Yealink MeetingBar, a Neat Bar és a Jabra PanaCast VBS. A terem méretét a mikrofon szabja meg: a Rally Bar hat mikrofonja a gyártó szerint 7 méterig veszi a hangot, és négy kiegészítő asztali mikrofonnal bővíthető.
  • Kijelző. Egy 55-75 hüvelykes kijelző a bár fölött. A Cisco Board Pro G3 a kijelzőt, két 48 megapixeles kamerát és 14 elemű mikrofontömböt egy házba épít; a mikrofont a gyártó 4 méterre optimalizálta, a kamera 7 méterig keretezi a résztvevőket 1080p-ben.
  • BYOD-mód. Ha a bemutató a vendég laptopjáról megy, a bár USB-n perifériaként is működik: a Board Pro G3-nál egyetlen USB-C-kábel viszi a kijelzőképet, az érintést, a kamerát, a mikrofont és a laptop töltését, a Studio X52 adatlapja külön eszközmódot ír a laptopos USB-kapcsolathoz.
  • Sávszélesség. A Microsoft tárgyalótermi eszközönként 10 Mbit/s feltöltést és letöltést ajánl. A teremben ülők laptopja ne lépjen be kamerával, mert minden belépő gép újabb feltöltés.
  • Tartalék. Második SIM a routerben, másik szolgáltató hálózatán.

Nagy terem, tíz-harminc fő

Nagy tárgyaló sötétkék falakkal és hosszú diófa asztallal, két falikijelző között kamera, alattuk két eszközdoboz, az ablaknál fehér router, rárajzolt vonalakkal a kábelezés.
Tíz-harminc fős videokonferencia: a router a tárgyalótermi kodekhez csatlakozik, amely a két kijelzőt és a kamerát hajtja, a mennyezeti mikrofonok a hangprocesszorra futnak.

Hét méternél hosszabb asztalnál vagy visszhangos teremben egyetlen bár mikrofonja már nem ér el mindenkit, ezért a hang és a kép külön eszközökre kerül:

  • Hálózat. Ethernet-kábel a routertől a központi egységig. Mesh vagy powerline csak akkor jöhet szóba, ha kábel nem húzható, a tárgyalónál leírt feltételekkel.
  • Hang. Mennyezeti vagy asztali mikrofontömb és külön hangprocesszor (DSP). A Microsoft tanúsított tárgyalótermi készleteiben ilyen a Shure MXA925 mennyezeti tömb a P300 processzorral, a Sennheiser TeamConnect Bar és a Nureva HDL310. A Board Pro G3 két analóg mikrofonbemenetet és Etherneten át nyolc Cisco IP-mikrofont fogad, AES67-en más gyártó hálózati mikrofonját is.
  • Kép. Egy vagy több forgatható (PTZ) kamera, vagy többkamerás rendszer, amely magától vált a beszélőre: a Cisco a Board Pro G3 mellé a Room Vision PTZ kamerát ajánlja előadókövetésre, a Barco készleteiben a Huddly Crew többkamerás rendszer áll.
  • Központi egység. A hangot és a képet egy tárgyalótermi kodek fogja össze, például a Cisco Room Kit EQ vagy Room Kit Pro, a HP Poly G62 vagy az AudioCodes RXV200, két kijelzővel. A zajszűrést, a beszélőkövetést és a résztvevők külön keretezését a mai eszközök beépített AI-lapkán, helyben végzik.
  • Sávszélesség. Tárgyalótermi eszközönként 10 Mbit/s mindkét irányban; a kamerák száma a feltöltést, a kijelzőkön mutatott képek száma a letöltést növeli.
  • Tartalék. Kapcsolatösszevonó (bonding) router két szolgáltató SIM-jével, amely vonalváltáskor sem szakítja meg a hívást; a működését a hálózati szakasz írja le.

Esemény, több száz fő

Üres konferenciaterem piros székekkel és színpaddal, a sorok között három kamera állványon, elöl produkciós asztal keverővel, laptoppal, enkóderrel és routerrel, rárajzolt vonalakkal a jel útja.
Több száz fős videokonferencia: a kamerák és a keverő jele az enkóderbe fut, onnan SRT-n, a routeren és a mobilhálózaton át jut a felhőbe.

Az eseményen az előadói oldal és a közönség külön rendszer:

  • Előadói oldal. Kamerák és keverőpult, amelynek jelét hardveres enkóder küldi SRT protokollon a Teams-eseménybe. A Microsoft H.264 vagy H.265 kódolású, 1080p-s, legalább 29,97 képkocka/másodperces képet kér.
  • Hálózat. Az enkóder kábelen csatlakozik egy bonding routerhez, amely két szolgáltató hálózatát fogja össze, mert az adás egyetlen feltöltés, amelynek nem szabad megszakadnia. Vezeték nélküli áthidalás itt nem kerül a láncba, mert minden rádiós szakasz újabb kiesési pont.
  • Közönség a helyszínen. Egy eszköz fogadja az adást, és kivetítő vagy nagy kijelző mutatja, vagy vállalati tartalomelosztó hálózat (eCDN) hozza be egyszer a helyi hálózatra. A számítást a kapacitásról szóló szakasz adja.
  • Tárgyalótermi eszköz. A nagy közönségű Teams-eseményhez a Microsoft csak a Pro licenccel futó, Windows-alapú Teams Rooms eszközt támogatja, az Android-alapú videóbárokat nem.
  • Sávszélesség. Az előadói oldalon 10 Mbit/s feltöltés, a közönség oldalán 2 Mbit/s nézőnként, 1080p-nél 3 Mbit/s.

Mobilinterneten az adatmennyiség is számít. Egy Teams-végpont az ajánlott sávszélességgel óránként legfeljebb 2,9 GB-ot forgalmaz, egy tárgyalótermi eszköz a teljes 10/10 Mbit/s-os keretet kitöltve 9 GB-ot; a valós forgalom kevesebb, mert a Microsoft szerint a Teams a HD képet 1,5 Mbit/s alatt is tudja adni. A csomagduplikáló tartalék kapcsolat viszont a forgalmat akár megkétszerezi, ezért adatkeretes előfizetésnél a havi értekezletek összegét is ki kell számolni; a korlátlan mobilinternet-csomagoknál ez a szempont kiesik.

VPN, háttérforgalom és tartalék vonal a routeren

A vállalati VPN-t a konferencia forgalma kerülje meg. A Microsoft a Teamshez osztott alagutat (split tunnel) ajánl, mert a VPN-eket nem valós idejű hangra és képre tervezték, némelyik az UDP-t sem engedi át, és a forgalom egy távoli ponton át kerülőutat tesz. Ha az UDP nem elérhető, a Teams TCP-re vált, ami rontja a teljesítményt, és a Google ugyanezt írja a Meetről. A konferencia-alkalmazások kifelé kezdeményezik a kapcsolatot, ezért mobilinterneten a megosztott, nem nyilvános IP-cím nem akadályozza őket.

A router mögötti többi forgalom a hangcsomagokkal egy sorban áll. A Microsoft szerint a csomagok rangsorolása (QoS) csak akkor működik, ha az út minden szakaszán be van állítva, egy távoli helyszín kapcsolatán át pedig csak a saját, kezelt hálózaton belül lehet rangsorolni. A mobilhálózat nem a felhasználó kezelt hálózata, ezért a konferencia hangjának helyet a nagy feltöltések, a felhős mentések és a videófeltöltések leállítása ad a konferencia idejére.

A tartalék vonalnál a váltás módja számít. A Microsoft a munkamenet folytonossága érdekében kéri, hogy a hálózat menet közben ne cserélje az UDP-kapcsolat leképezett címét és portját; egy második szolgáltatóra átváltó router viszont pontosan ezt teszi, mert a nyilvános címe megváltozik. A bonding routerek minden vonalat egy külső szerverig tartó alagútba fognak, a konferencia-alkalmazás csak a szerver címét látja, így vonalváltáskor sem kell újracsatlakoznia. A Peplink SpeedFusion leírása szerint a két végpont a vonalak váltása közben is megtartja a munkamenetet, a csomagok több vonalon párhuzamos küldése pedig alapbeállításon legfeljebb kétszeres adatforgalommal jár, cserébe egy vonal csomagvesztése nem hallatszik. A két vonal akkor véd, ha két különböző szolgáltató hálózatán fut.

Egy terem több felületet is kiszolgál

A tárgyalótermi hardver már nem köt egyetlen felülethez. A Microsoft Android-alapú Teams Rooms eszközeinek 2026. október 9-én frissített tanúsított listáján tizenhárom gyártó termékei állnak, köztük az AudioCodes, a Barco, a Cisco, a Crestron, a Jabra, a Logitech, a Neat, a Poly, a Shure és a Yealink. A Cisco 2026. október 12-én kiadott RoomOS-frissítése óta a Cisco tárgyalótermi eszközein a Webex és a Teams Rooms mellett a Zoom Rooms kezdőképernyője is elérhető, többek között a Room Bar, a Room Bar Pro, a Desk Pro G2 és a Board Pro G3 típuson. A HP Poly Studio X52 adatlapja a Teams, a Zoom és a Google Meet tanúsítását egyaránt feltünteti.

Egy felületre beállított terem a többi felület értekezletéhez is csatlakozik. A Teams Rooms közvetlen vendégcsatlakozással (Direct Guest Join) egy gombnyomásra belép a Webex, a Zoom és a Google Meet értekezleteibe, legfeljebb 720p-s képpel. SIP-alapú csatlakozással 1080p is elérhető, ehhez viszont Teams Rooms Pro licenc és fizetős SIP-tárcsázási szolgáltatás kell. A fordított irányban a Teams értekezleteibe a Microsoft által minősített külső szolgáltatás (Cloud Video Interop) engedi be a SIP- és H.323-as tárgyalótermi rendszereket.

Több száz résztvevőnél az eseménytípus adja a kapacitást

Az értekezlet, amelyben mindenki beszélhet és kamerát kapcsolhat, felületenként néhány száz és ezer fő között ér véget. Efölött a felületek eseményt kínálnak, ahol csak az előadók küldenek hangot és képet, a közönség néz és írásban kérdez:

FelületÉrtekezlet (fő)Esemény (fő)
Microsoft Teams300 / 100010 ezer, bővítve 100 ezer
Webex10005000, webcastként 100 ezer
Google Meet1000100 ezer élő közvetítésként

A Teamsben a 300 fős határ a kisvállalati (Business) csomagokra, az 1000 fős a nagyvállalati csomagokra áll. A Teams-események a kamerát és mikrofont is használó közönséggel 1000, csevegéssel 3000 főig interaktívak; efölött a közönség csak néz, kis késéssel, és az adást meg is állíthatja. A Meet 100 ezer fős élő közvetítése csak egyes Workspace-csomagokban érhető el, a Zoomnál a Zoom Webinars termék szolgálja ugyanezt. A Microsoft 2026. június 30-án megszüntette a régi Teams élő eseményeket (live events), a nagy közönség azóta az egységes Teams-eseményeken fér el.

Az SRT-betáplálás azért illik a mobilinternetes közvetítéshez, mert ingadozó hálózatra tervezték. A fogadó jelzi az elveszett csomagokat, a küldő újraküldi őket, a protokoll alkalmazkodik a jitterhez és a sávszélesség ingadozásához, a tartalmat AES-titkosítással védi, és több kapcsolatot is összefog, így az egyik vonal kiesése nem szakítja meg az adást. Az előadói oldal így egyetlen, jól védett feltöltés, akárhány néző fogadja is.

A helyszíni közönség külön számolás. Ha egy terem 200 résztvevője a saját telefonján, ugyanazon a mobil routeren át nézi az adást, az eCDN nélkül 400 Mbit/s letöltés egyetlen kapcsolaton, 1080p-ben 600. Ezért fogadja egy eszköz az adást kivetítőre, vagy hozza be az eCDN egyszer a helyi hálózatra. A Microsoft nagy esemény előtt csendes tesztet ajánl az eCDN ellenőrzésére és teljes főpróbát.

A titkosítást a konferencia-felület adja, nem a mobilhálózat

A hang és a kép alapból titkosítva megy, a mobilhálózat és a nyilvános wifi csak titkosított forgalmat lát. A Teams a hívásokat és az értekezleteket TLS-sel és SRTP-vel védi, a Zoom 256 bites AES-GCM titkosítást használ, a Webex szakaszonként SRTP-vel titkosít, ajánlott algoritmusa szintén az AES-256-GCM, a Google Meet a hívás adatait a készülék és a Google adatközpontjai között, valamint tároláskor is titkosítja. Ebben az alapmódban a kulcsokat a szolgáltató kezeli, ezért tud a felhőben felvételt, átiratot és feliratot készíteni.

Bizalmas értekezlethez mind a négy felület kínál végponttól végpontig tartó titkosítást, de mindegyiken funkciók esnek ki. A kulcsot ilyenkor csak a résztvevők eszközei ismerik, ezért a szolgáltató semmit nem tud feldolgozni a felhőben:

  • Teams: a szervezőnek Teams Premium kell, az értekezlet legfeljebb 200 fős, nincs felvétel, átirat és csoportszoba, böngészőből nem lehet belépni.
  • Zoom: nincs felhős felvétel, AI-funkció és élő közvetítés, az értekezlet legfeljebb 1000 fős.
  • Webex (Zero-Trust mód): nincs felvétel és AI-asszisztens.
  • Google Meet (ügyféloldali titkosítás): csak az Enterprise Plus, az Education Standard és az Education Plus csomagban működik, felvétel és felirat nélkül.

Mind a négynél közös, hogy a végponttól végpontig titkosított értekezletbe telefonon nem lehet behívni: a telefonos tartalék és ez a titkosítás kizárja egymást.

Gyenge jelnél a hang marad meg a legtovább

Ha a sávszélesség kevés, a felületek a képet áldozzák fel. A Microsoft szerint a Teams szűkös sávszélességnél a hangminőséget részesíti előnyben, és a hanghoz a legkisebb igény 10 kbit/s; a Google Meet kevés sávszélességnél csökkenti a felbontást, és csak hangra is állítható, a Webex alkalmazás a felbontást a hálózat változásához igazítja.

A hangot mesterséges intelligenciára épülő kodekek is védik. A Microsoft Satin kodekje, amelyet 2021 februárja óta a Teams minden kétirányú hívása használ, 6 és 36 kbit/s között dolgozik, minden csomagot önállóan kódol, és saját eljárással pótolja az elveszett csomagokat. A Cisco Webex AI Codec a gyártó szerint 6 kbit/s-mal kódolja a beszédet, a korábbi hangkereteket 1 kbit/s-os másolatban újra elküldi, és a Webex alkalmazás 30 százalék feletti csomagvesztésnél magától kapcsolja be. Mindkét kodek számai a gyártók saját adatai.

A végső tartalék a telefonos behívás. A Microsoft a Teams hangkonferencia-szolgáltatását (Audio Conferencing) arra az esetre is ajánlja, ha korlátos az internetkapcsolat: a résztvevő telefonszámot tárcsáz, és a hangja hagyományos hanghívásként jut be az értekezletbe. Ehhez a szervezőnek külön licenc kell, a Teams-eseményekbe pedig a résztvevők nem tárcsázhatnak be. Hogyan bonyolítja le a mobilhálózat a hanghívást 4G-n és 5G-n, azt a VoLTE-ről és a VoWiFi-ről szóló cikkünk írja le.

Próbahívás és mérés a konferencia előtt

A felületek saját mérőeszközt adnak. A Microsoft Teams Network Assessment Tool 2026. július 22-én kiadott 2.0-s változata Windows 8 vagy újabb gépen a Microsoft hálózatáig méri a csomagvesztést, a jittert és az oda-vissza késleltetést, vagyis azokat az értékeket, amelyekre a fenti határok vonatkoznak. A Zoom teszthívást ad az internetkapcsolat és az eszközbeállítások kipróbálására, a Webex böngészőben futó hálózatellenőrzőt, amelyet abból a hálózatból kell indítani, amelyről a konferencia megy.

Mobilinternetes konferencia előtt az alábbi lépések adják a próbát:

  1. A router helyének kiválasztása a SINR alapján, a tárgyalóhoz legközelebbi, jó jelű ponton.
  2. Sebességmérés a tárgyalóban, az esti csúcsidőben is, a feltöltésre és a késleltetésre figyelve.
  3. A felület saját hálózati tesztje abból a hálózatból, amelyről a konferencia megy.
  4. A tárgyalótermi eszköz bekötése kábellel, wifinél a -60 dBm-es jel és az 5 GHz-es sáv ellenőrzése.
  5. A VPN megkerülése a konferencia forgalmánál, és az UDP átengedése.
  6. A nagy feltöltések és felhős mentések leállítása a konferencia idejére.
  7. Tartalék vonal második szolgáltatónál, és a telefonos behívószám a meghívóban, ha az értekezlet nem végponttól végpontig titkosított.
  8. Több száz résztvevőnél eseménytípus, helyszíni kivetítés vagy eCDN, és teljes főpróba a valódi hálózaton.

Mikor elég a mobilinternet a konferenciához

A négy összeállítás ugyanazon a három, mérhető feltételen áll. A tárgyalóban, csúcsidőben mért feltöltés tárgyalótermi eszközönként legalább 10 Mbit/s, egy laptopnál 2,5-3,8; az oda-vissza késleltetés 100 ms alatt, kábelre kötött tárgyalótermi eszköznél 60 ms a cél, mert nincs wifi-szakasz, amelynek tartalékot kellene hagyni; a csomagvesztés 1 százalék alatt. Ha a három érték a router legjobb helyén, szükség esetén külső antennával teljesül, a mobilinternet a konferenciát ugyanúgy kiszolgálja, mint a vezetékes kapcsolat, mert a felületek a hálózat típusát nem látják, csak ezeket a számokat.

Három helyzetben más kell. Ha a feltöltés csúcsidőben a router egyetlen lehetséges helyén sem éri el a tárgyalótermi eszköz igényét, a külső antenna az első lépés, és ha az sem elég, a terem nem mobilinternetre való. Ha egy nagy esemény helyszíni közönsége a saját eszközén nézné az adást egyetlen routeren át, a megoldás nem nagyobb mobilkapcsolat, hanem kivetítés vagy eCDN. Ha pedig az értekezlet végponttól végpontig titkosított, a telefonos tartalék kiesik, ezért a második szolgáltató vonala az egyetlen biztosíték.

A többi a felület dolga: a Teams, a Zoom, a Webex és a Meet a képet a sávszélességhez igazítja, a hangot a végsőkig tartja, és a tárgyalótermi eszközök egymás értekezleteihez is csatlakoznak. A mobilinternetes konferencia tehát nem más fajta konferencia; csak a routerrel kezdődik, nem a fali aljzattal.

Próbáld ki a korlátlan mobilnetet kötöttségek nélkül!

Adatkeret és lassítás nélkül, 14 napos pénzvisszafizetési garanciával, akár hűségidő nélkül.

Csomagok megtekintése

Gyakori kérdések

Mekkora feltöltés kell egy videokonferenciához mobilinterneten?

Egy 1080p-s képet küldő végpontnak a felületek ajánlása szerint 2,5-3,8 Mbit/s feltöltés kell: a Teams értekezletre 2,5, a Zoom csoportos hívásra 3,8, a Google Meet legfeljebb 3,6 Mbit/s-ot ad meg. Egy Teams Rooms-eszközhöz a Microsoft 10 Mbit/s feltöltést és ugyanennyi letöltést ajánl.

Nagyobb sávszélesség kell, ha többen vannak a konferencián?

Egy eszköz sávszélesség-igényét nem a résztvevők száma szabja meg, hanem az, hogy hány képet küld és jelenít meg. A Zoom a galérianézet fogadására 25 képnél 2,0, 49 képnél 4,0 Mbit/s-ot ad meg, a Teams sávtáblája pedig végpontonként, az értekezlet méretétől függetlenül szól. A terem kapcsolatát az terheli meg, ha a teremben ülők a saját gépükről is belépnek bekapcsolt kamerával.

Milyen eszköz kell egy tárgyalóba?

Négy-tíz főre egy videóbár elég, amely a kamerát, a mikrofontömböt és a hangszórót egy házban hozza, és önálló tárgyalótermi rendszerként futtatja a Teams Rooms, a Zoom Rooms vagy a Webex felületét. Kábelen csatlakozik a routerhez, és a Microsoft 10 Mbit/s feltöltést és letöltést ajánl hozzá. Hét méternél hosszabb asztalhoz mennyezeti mikrofontömb és külön hangprocesszor kell.

Hány résztvevő fér egy online értekezletre?

A Teams-értekezletben a kisvállalati csomagokkal 300, a nagyvállalati csomagokkal 1000 fő lehet, a Webex- és a Google Meet-értekezletben 1000. Efölött eseményt kell szervezni, ahol a közönség néz és írásban kérdez: a Teams 10 ezer, bővítéssel 100 ezer, a Webex webcast-nézetben és a Meet élő közvetítésként 100 ezer nézőt fogad, előfizetéstől függően.

Mi történik, ha konferencia közben gyengül a mobiljel?

A felületek előbb a kép felbontását csökkentik, a hangot a végsőkig tartják: a Teams hangjához legalább 10 kbit/s kell, az AI-alapú hangkodekek 6 kbit/s körül is dolgoznak. Végső tartalék a telefonos behívás, ha a szervező előfizetése tartalmazza.